Pazarlama sektörünün temsilcileri Smarties’te buluştu.

Pazarlama sektörünün temsilcileri Smarties’te buluştu.

MMA (Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği ) tarafından kurgulanan, 16 oturumda 38 yerli ve yabancı konuşmacının söz aldığı panellerde öne çıkan konular metaverse, veri gizliliği, mobil reklamcılık, artırılmış gerçeklik, bankacılıkta inovasyon ve dijital dönüşümün sektöre etkisi oldu.

“Mobil reklam yatırımları yüzde yüz arttı”

Bu yıl “Next!” temasıyla düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını MMA Türkiye Başkanı Didem Namver ve MMA Türkiye Aktif Onursal Başkanı Ahmet Pura gerçekleştirdi.

Namver, MMA’in 50 ülkede faaliyet gösterdiğini belirterek, 2021 yılında misyonlarını değiştirerek, pazarlamanın geleceğini şekillendirme ve inşa etmeye dönüştürdüklerini anlattı.

Konuşmasında Dijital Pazarlama İletişimi Platformu (DPİP) ‘in yayınladığı “Reklamın Ekonomiye Katkısı Raporu” sonuçlarına yer veren Ahmet Pura, “Rapor bize bugün Türkiye’deki reklam yatırımlarının 2,5 kat daha büyüme potansiyeli olduğunu söylüyor. Rapora göre, reklama yapılan her 1 TL’lik yatırımın milli gelire 19 TL, reklam sektörünün ülkemizdeki istihdama ise yüzde 2.2’lik katkısı bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Dijital dönüşümün sektöre etkisi” “In Digital Transformation: DPİP Dijital Transformasyon ve Kültürel Değişim Projesi” panelinde ulusal ve uluslararası reklamveren, ajans, yayıncı ve teknoloji sağlayıcılarının katılımıyla sektördeki dijital dönüşümün etkisi masaya yatırıldı.

MMA Türkiye Başkanı ve Dijital Pazarlama İletişimi Platformu (DPİP) Başkan Yardımcısı Didem Namver, DPİP Başkan Yardımcısı Ayşen Akalın, DPİP Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Olcay ve Ipsos Türkiye Kalitatif Araştırmalar Direktörü Burcin Bediz, yaklaşık 60 kişi ile yaptıkları araştırmadan söz ederek, sektörün önündeki en önemli engellerin istihdam, eğitim, dayanışma eksikliği, talep hızına yetişememe, teknolojik altyapı yetersizliği ve ortak fayda eksikliği olduğunu vurguladı.

Panelde sektör sorunlarının çözümü için tüm tarafların taşın altına elini koyması ve yol haritalarını açıkladıktan sonra uygulama konusunda da aktif katılımda bulunmaları gerektiği mesajı verildi.